Astrologické prognózy aneb jak je chápat...

Mnoho klientů, žáků, ale i přátel se mě neustále ptá, zda budu psát astrologické prognózy, výhledy na určitá období, třeba měsíc apod. Chtěli by si přečíst, co bude na obloze a jak se to promítne do jejich životů, vztahů, práce a zdraví. Tak jsem se rozhodl napsat pár řádků a vysvětlit svůj postoj z pozice astrologa.

Každý má svůj originální horoskop zrození, jakousi pomyslnou mapu všech možných latentních dispozic, které se posléze během života aktivují. Ke zjištění toho, kdy co nastane, slouží astrologovi několik prognostických metod. Ty tu vypisovat nebudu. Chci ale uvést téma, které bych rád rozvedl. A sice momentální konstelace na obloze a snahu z toho vyvodit prognózy pro sluneční znamení (to je to, o čem má většina lidí alespoň nějaké povědomí) nebo jednotlivce.

Ano. Chápu klienty, že by si chtěli počíst, co že to teď je za aspekty na obloze, jak působí a jak je ovlivní. Jenomže: Háček je v tom, že bez konkrétního horoskopu konkrétního jedince nelze říci, jak bude ten či onen aspekt realizován. Ti, kteří mě znají, vědí, že rád a často užívám různé příměry. Udělám to i nyní. Předpověď počasí – bude vichřice, bouřka, jasno, třeskutý mráz, sucho, záplavy. Toto vše je popis. Kde je ale psáno, že každému uletí střecha nad hlavou, že promrzne, bude mu špatně nebo se bude cítit šťastně či se o něj budou pokoušet deprese? Nikde! To, jak prožijeme bouřku, jak budeme vnímat ranní chladivou mlhu, jak strávíme tropická vedra, to zaleží na našem nastavení.

Stejnou vypovídací hodnotu má i popis konstelací na obloze. Ty totiž musejí jako puzzle zapadnout do konkrétního horoskopu, najít si v něm živnou půdu a pak se teprve mohou v jisté symbolické rovině zrealizovat. Každý astrolog ví, že se zrealizuje jen to, co naznačí svou povahou horoskop zrození. [dejme teď stranou vnější faktory v podobě svržení atomové bomby nebo spadnutí letadla]. Je to ostatně jako informace o chřipkové epidemii – dostane ji snad každý? Jistěže ne. Ale dostane ji ten, kdo v danou chvíli nějak rezonuje s těmi viry a kdo svému systému umožní, aby se v něm realizovaly. Stejně tak je to i s povahou energií, které se vytvářejí na obloze a jsou astrologovi známé třeba jako aspekty. Nechci zde používat odborné astrologické výrazy, tak to řeknu jinak.

Nutno si uvědomit, že i sebenapěťovější aspekty na obloze, energetické konstelace způsobující úrazy, nehody, nemoci, konflikty, rozvody, ztráty peněz, majetku, zaměstnání, ale i jiné konstelace, ze kterých lze vyčíst změnu bydliště, okolnosti stěhování, zaláskování se, změnu práce, výrazné daření se a zisky, pevné zdraví, radost z dětí, nákup nemovitosti, zahraniční cestu aj. se vždy zrealizují jen tehdy, pokud zarezonují s konkrétním horoskopem. A toto málokdo z těch, kteří publikují globální prognózy, řekne. A dle mého názoru je právě toto tím nejpodstatnějším. Pokud někomu dle horoskopu hrozí „něco“, tak to „něco“ nastane dle konstelace, která tento latentní aspekt oživí. Pokud to „něco“ nastat nemá, tak to nenastane, i kdyby byly na obloze v danou chvíli bůhvíjaké aspekty, které by to měly vyvolat. Jiný příklad: člověk mající dispozici k hašteřivosti se dostane do větších konfliktů za stejných aspektů, které u jiného, málomluvného leklého jedince způsobí, že se sotva trošku více rozmluví; a tak mohu pokračovat dále.

Tím se dostávám k tomu, že význam astrologických prognóz, možná jejich tajemství a i utajení před mnohými, tkví v tom, že se musejí jako puzzle nasadit na horoskop zrození a pak přečíst. Jinak je to jen bezvýznamný dílčí popis… Dnešní cirkusová ezoterika a povrchní doba chce mít vše jednoduché, rychlé, pokud možno naučené v rámci jednoho víkendu či semináře, ale takto to holt naštěstí nechodí. Svým přátelům, klientům i žákům tímto sděluji, že prognózy na jednotlivé měsíce či jakákoli jiná období psát nebudu, protože je považuji za nesmyslné. Stejný postoj zaujímám k prognózám pro dílčí sluneční znamení.

Závěr: Jedině prognózy sestavené na konkrétní horoskop mají smysl, význam a lze jim přikládat důležitost a i se jimi řídit.